sobota, 2 grudnia 2006

Dlaczego sztuka iluzji?

Odpowiedzi na pytanie zadane w tytule jest pewnie tyle ilu jest iluzjonistów. Każdego z nich cechuje własny styl, poczucie humoru, ulubione triki i sposób ich prezentacji. Prawdziwy iluzjonista to nie człowiek, który zaopatrzył się w całą masę kolorowych pudełek i prezentuje je po kolei, bez ładu i składu, nazywając swój występ profesjonalnym pokazem. Prawdziwy iluzjonista to artysta przez duże „A”, to osoba, która wychodząc na scenę jest świetnie przygotowana do pokazu, której każdy trik jest przemyślany, dopracowany do perfekcji. To ktoś, kto otrzymując od ciekawskiego widza kamyczek z prośbą o odrobinkę magii, nie odmówi tłumacząc się złymi warunkami, brakiem rekwizytu, itp. Prawdziwy iluzjonista to wreszcie osoba, która swą wyobraźnią, pomysłowością i ciężką pracą tworzy coś, co pozostaje na długo w pamięci widzów, co wzrusza ich, bawi, intryguje, coś co sprawia, że patrzą na te „małe cuda” oczami dziecka, które całym sercem przeżywa każdą chwilę, spędzoną na pokazie.

Jak nazwać to, czym zajmują się iluzjoniści? Rzemiosłem? Oszustwem? Aktorstwem? Najlepszą odpowiedzią jest jedno słowo - SZTUKA. A to dlatego, że tak naprawdę ich działalność płynie z głębi serca, jej podstawą jest głęboko zakorzeniona pasja, wyobraźnia, idealizm i ciekawość świata. Jeśli raz człowiek się w niej zakocha, to ta miłość będzie wieczna. Co więcej, będzie się rozwijać, tak jak rozwija się każdy prawdziwy artysta. Dążenie do perfekcji, praca nad sobą, ciągłe ulepszanie starych trików i tworzenie nowych - wszystko to sprawia, że sztuka iluzji i jej powiernicy, iluzjoniści, są w ciągłej podróży. I nie chodzi tu o specyfikę tego zawodu, która wymaga częstych wojaży, tylko o podróżowanie po polach twórczości, nowych idei i rozwiązań. Każda magiczna „rutyna”, przygotowana przez iluzjonistę, jest środkiem artystycznego wyrazu emocji, światopoglądu czy też osobowości. Niestety, nie każdy podejmuje trud stworzenia czegoś własnego, często ograniczając się do „wiernego” kopiowania czyjejś twórczości i pomysłowości. Nie chodzi o to, by każdy trik wymyślać samodzielnie - coraz trudniej stworzyć coś zupełnie nowego, raczej ulepsza się stare triki. Chodzi o to, by podjąć trud stworzenia unikalnego, atrakcyjnego dla widzów sposobu czarowania. Sądzę, że najlepiej myśl tą oddają słowa Davida Copperfielda – „Prawdziwy sekret magii leży w sposobie jej prezentacji”.

Sztuka towarzyszyła człowiekowi od zawsze... Od pierwszych malowideł ściennych, przez antyczny teatr, obrazy Picassa, czarno-biały film... Ciągle się rozwija, odkrywa nowe ścieżki, nowe horyzonty i nowych powierników. Sztuka iluzji jest bardzo cenną perełką w historii ludzkiej twórczości - jest skarbem, który nigdy nie powinien zostać zakopany. Póki co, błyszczy jasno i jest światłem w życiu wielu ludzi, również w moim...

Brak komentarzy: