sobota, 6 stycznia 2007

Historia "United States Playing Card Company"

Na początku stycznia 1867 roku, czterech przyjaciół - A. O. Russell, Robert J. Morgan, James M. Armstrong i John F. Robinson Jr. - wykupiło małą, ale dobrze prosperującą drukarnie na przedmieściach Cincinnati. Nie przypuszczali jeszcze wtedy, że założą największą w Stanach i jedną z najlepszych na świecie fabryk kart do gry.

Firma z początku zajmowała się drukowaniem cyrkowych i teatralnych plakatów. Już w listopadzie 1872 roku interes rozrósł się tak bardzo, że właściciele byli zmuszeni znaleźć większe lokum. W 1880 Russell zaproponował swoim kolegom skupienie się na przemyśle karcianym, dotąd zmonopolizowanym przez kilka fabryk Wschodniego Wybrzeża. Partnerzy przystali na pomysł, a drukarnia szybko została powiększona o koleje dwie hale produkcyjne. Wiele nowych maszyn zostało zaprojektowanych specjalnie na potrzeby tej właśnie firmy.

Pierwsza talia kart została stworzona 28 czerwca 1881 roku. Około 20 pracowników produkowało 1600 talii dziennie.

W 1891 firma Russell, Morgan and Company zmieniła nazwę na United States Printing Company. Zaledwie trzy lata później interes rozrósł się już do takich rozmiarów, że nazwa musiała ulec kolejnej zmianie - tym razem na United States Playing Cards Company. Spółka szybko przejęła wiele innych - Standard Playing Card Company (Chicago), Perfecion Card Company (Nowy Jork) i New York Consolidated Card Company.

W roku 1900 USPC rozbudowało się ponownie. Fabryka została przeniesiona z przedmieść Cincinnati do nowego budynku w dzielnicy Norwood. Usytuowana na ponad 30 akrach (ok. 121 kilometrów kwadratowych) posesja zdolna jest do przystosowania na użytek produkcyjny aż 5,6 hektarów (56 kilometrów kwadratowych).

Podczas Drugiej Wojny Światowej firma otrzymała lukratywny kontrakt od rządu amerykańskiego i rozpoczęła sekretną produkcję sfabrykowanych kart do gry. Talie były drukowane w specjalny sposób i wysyłane do niemieckich obozów jako prezenty dla alianckich jeńców. Po pomoczeniu, karty można było łatwo rozkleić i znaleźć ukrytą mapę danego obozu wraz ze sprecyzowanymi możliwościami ucieczki. Również podczas wojny pojawiły się wydania talii z czołgami, samolotami i okrętami najpotężniejszych państw.

Nie był to koniec przygód firmy z armią. Unikalny i rozpoznawany na całym świecie wzór asa pik produkowanych przez USPC kart Bicycle zyskał sławę podczas wojny w Wietnamie. W lutym 1966 roku dwóch poruczników amerykańskiej 25-tej Dywizji Piechoty napisało do firmy list, w którym prosili o stworzenie specjalnej talii zawierającej tylko i wyłącznie same asy pik. Powód prośby był dość prosty - karty te były wykorzystywane do prowadzenia wojny psychologicznej. Żołnierze komunistycznej armii Viet Cong'u, rekrutowani często spośród prostego chłopstwa, byli niezwykle przesądni i bardzo bali się właśnie tych kart. Strach ten miał swoje głębokie korzenie w czasach francuskiej okupacji Indochin. Francuzi używali standardowych kart do wróżenia, a as pik zawsze oznaczał śmierć, cierpienie i zniszczenie. USPC wysyłało tysiące ładunków z kartami amerykańskim żołnierzom w białych pudłach (w Azji to kolor śmierci) podpisanych Bicycle Secret Weapon. Asy były rozrzucane w dżungli i w wioskach nieprzyjaciela, gdzie często powodowały strach i, co za tym idzie, obniżenie morale partyzantów.

W latach siedemdziesiątych stary kompleks fabryczny z Norwood został zmieniony w muzeum. Do dziś można znaleźć tam wiele starych talii datowanych nawet na XV, XVI i XVII wiek oraz maszyn używanych do produkcji kart na przestrzeni wieków.

W roku 1986 kompania przejęła Heraclio Fournier - największego europejskiego producenta kart. Niespełna rok później wchłonęła Arrco Playing Card Company, trzeciego co do wielkości producenta w Stanach. Samo United States Playing Card Company również wielokrotnie zmieniało właściciela - Diamond International w 1969, Jessup & Lamont w 1982, Frontenac w 1982. Pod koniec 1994 roku, po zaciętych staraniach zarządu spółki i poszukiwaniach lokalnych inwestorów, firma powróciła do swoich korzeni - do Cincinnati.

Do United States Playing Card Company należy obecnie wiele znanych marek, włączając - Kem, Bee, Bicycle, Aviator, Maverick, Tuxedo czy Hoyle. Firma produkuje również inne akcesoria karciane, takie jak żetony, pudełka czy talie rekwizytowe dla iluzjonistów.


W ciągu ponad stu lat, tania marka kart Bicycle stała się najpopularniejszą i najczęściej wybieraną w Stanach. Karty wysokiej jakości Bee są szeroko rozpowszechnione w kasynach na całym globie. Firma stworzyła również znaną talię Iraq's Most Wanted, która zyskała rozgłos podczas trwania wojny w Iraku.

Karty produkowane przez kompanie są najczęściej wybieranymi kartami przez iluzjonistów i profesjonalnych graczy karcianych na Świecie.

Brak komentarzy: